Proiect Didactic - Om și Societate

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 10 în total
Cuvinte : 1556
Mărime: 922.22KB (arhivat)
Publicat de: Dinu Baciu
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

DATA: 13-01-2012

CLASA: a IV-a

ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate

DISCIPLINA: Istorie

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cetăţi, castele şi oraşe

SUBIECTUL: “Iaşi şi Bucureşti”

TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe

DURATA: 45 min

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

3.1→ să folosească termeni istorici în situaţii diverse;

4.1→ să aprecieze rolul oamenilor în desfăşurarea evenimentelor.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să localizeze pe harta României oraşele Iaşi şi Bucureşti ;

O2: să numească instituţiile politice, culturale şi principalele obiective turistice existente în cele două oraşe;

O3: să dea exemple de personaliăţi al caror nume are legatură cu cele două oraşe;

O4: să aprecieze rolul oamenilor în construirea oraşelor studiate;

O5: să desprindă importanţa istorică a oraşelor Iaşi şi Bucureşti;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, metoda ciorchinelui , jocul didactic;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, prezentări ppt, Legenda întemeierii oraşului Bucureşti, ciorchinele, fişe de lucru.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

- Cleopatra Mihailescu, Tudora Piţilă, Steluţa Vlad, Manual de istorie pentru clasa a IV-a, editura Aramis, 2006, Bucureşti;

- Irina Iordan, Caiet de istorie, editura Ana, 2000, Bucureşti;

- Marcela Peneş, Ileana Troncotă, Manual de istorie pentru clasa a IV-a.

ETAPELE

LECŢIEI OB.

OPE-RAŢI-

ONA-LE

ACTIVITATEA

PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

METODE/

PROCEDEE

MIJLOA-CE

MOMENT ORGANI-ZATORIC

Se vor asigura condiţiile necesare unei desfăşurări optime a lecţiei;

- se pregătesc materialele necesare lecţiei;

- copiii îşi pregătesc caietele şi cărţile de Istorie

2. CAPTAREA ATENŢIEI

Orientarea copiilor în vederea trecerii către lecţia de predat se va realiza prin vizionarea a două prezentări Power Point (anexa 1 si anexa 2). Cele două prezentări cuprind imagini cu principalele obiective turistice, instituţii, edificii, parcuri care definesc cele două oraşe: Iaşi şi Bucureşti.

Copiii vor fi împărţiţi în două echipe:

I echipă: va trebui să urmărească cu atenţie prezentarea primului oraş şi să-si noteze principalele obiective turistice ale acestuia, iar în final să numească oraşul.

a II-a echipă: va trebui să urmărească şi să noteze instituţiile, obiectivele turistice din a doua prezentare şi apoi să numească despre ce oraş este vorba.

-Despre ce oraş credeţi că este vorba în prima prezentare?

-Dar în a doua prezentare?

Copiii urmăresc cu atenţie cele două prezentări şi notează principalele obiective turistice, instituţii.

-Despre capitala ţării, oraşul Bucureşti.

-Despre oraşul Iaşi.

observaţia

conversaţia

prezentări Power Point

frontală

Preview document

Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 1
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 2
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 3
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 4
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 5
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 6
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 7
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 8
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 9
Proiect Didactic - Om și Societate - Pagina 10

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Om si Societate.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție - Drepturi și îndatoriri în cadrul grupului

Clasa :a IV-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Educație civică Unitatea de învățare: Raporturile noastre cu ceilalți oameni...

Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC Propunator: inst. George Savin Clasa: a IV-a Disciplina: Geografie Unitatea de învatare: Elemente de geografie a României...

Proiect de lecție - Cine este prietenul meu

Aria curriculară: Om şi societate Clasa: a IV- a Nivelul clasei: mediu Disciplina: Educaţie pentru societate Subiectul lecţiei: „Cine este...

Proiect de lecție - educație civică

Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială “Nicolae Creţulescu”, Leordeni Data: 21.10. 2013 Clasa: a III-a A Aria curriculară: Om şi societate...

Proiect didactic - Articolul

Data: 15.01.2018 Propunător: Ungureanu Elena-Roxana Clasa: a IV-a Școala: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Iași Aria curriculară: Limbă şi...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Optimizarea demersului didactic în grădiniță prin utilizarea resurselor curriculare de concepție proprie

ARGUMENT De-a lungul istoriei educația a înregistrat numeroase schimbări, unele însemnate, în scopul apropierii protagoniștilor acesteia- copiii,...

Învățământul pe teritoriul românesc în perioada modernă

I.ÎNCEPUTURILE ÎNVĂŢĂMÂNTULUI PUBLIC MODERN ÎN ROMÂNIA 1.1Începuturile învăţământului în Ţara Românească şi Moldova Învăţământul este domeniul...

Conținuturi specifice învățământului primar

INTRODUCERE Elevii vin la scoală ca să învețe. De aceea este important să vedem care sunt caracteristicile învățării și cum ar putea ea să se...

Portofoliu pedagogie

CAPITOLUL I RELAȚIA PROFESOR-ȘCOALĂ 1.1. Rolul profesorului în școală și societate În România, primele așezăminte de tip școlar au apărut pe...

Societatea Junimea și renașterea conștiinței naționale

Introducere Studiul de față are ca obiect de cercetare subiectul Societatea “Junimea” și renașterea conștiinței naționale. Motivaţia alegerii...

Proiect Didactic

Aria curricularÎ: Om si societate Disciplina: Cultura civica Clasa: a VIII-a Tema: Dreptate si egalitate Lectia: Dreptate si lege Tipul de...

Proiect didactic - Contractul de munca

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂȚII DE ÎNVĂȚARE - UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL ECONOMIC BRAȘOV - CLASA: A- XI- A - ARIA CURRICULARĂ/DOMENIUL...

Privatizare BCR

PRIVATIZAREA BCR Stare de fapt: Acest proiect îşi propune să analizeze modalitatea în care s-a desfăşurat procesul de privatizare al Băncii...

Ai nevoie de altceva?