Proiect didactic - operații și aparate în industria alimentară

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 917
Mărime: 15.77KB (arhivat)
Publicat de: Amza Iordache
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

A. REPERE GENERALE

Clasa : a XI-a

Cadru didactic:

DISCIPLINA: Operatii si aparate in industria alimentara

Data : 07.05.2012

Unitatea de învăţare (capitolul) : Operatii si aparate pentru transportul fluidelor

Subiectul lecţiei: Constructia si functionarea pompelor pentru transportul lichidelor

Tipul lecţiei: Mixtă (predare-învaţare)

Durata : 50 min.

B. OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE LECTIEI

O1- Elevii sa clasifice pompele utilizate la transportul lichidelor,conform informatiilor predate anterior,pe baza fisei de documentare prezentate,notandu-se in caiet.

O2- sa explice modul de functionare a pompei cu piston,avand la dispozitie plansa 1 cu elementele componente ale pompei sa-l noteze in fisa de lucru.

O3-sa identifice elementele componente ale pompei cu piston plunjer,avand la dispozitie plansa 2,si sa le noteze in fisa de lucru.

O4-sa calculeze debitul teoretic al unei pompe volumice cu miscare rectilinie alternativa,pe baza formulei predate anterior,avand parametri necesari in fisa de lucru si sa se completeze in aceasta.

C. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE

1. Material didactic (Md)

Plansa 1: pompa cu piston etans cu simplu efect

Plansa 2:pompa cu piston plunjer cu simplu (a) si dublu(b) efect

Plansa 3:pompa cu piston lichid (a) si membrana (b)

Plansa 4:pompa roti dintate

Plansa 5:pompa cu rotoare profilate(a) si roti dintate (b)

Plansa 6:pompa cu palete culisabile

Fisa de documentare (fd)

2.Mijloace tehnice (MT)

Fisa de lucru (fl)

3.Metode de invatamant (Mi)

Conversatie (cv)

Explicatia (expl)

Observatia (obs)

Problematizarea (pbl)

4. Forme de organizare a clasei

Activitate frontala (af)

Activitate individuala (ai)

E. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII PE SECVENŢE DE INSTRUIRE

OP T Desfasurarea tematicii pe secvente ale

activitatilor Mijloace F

Md MT Mi

1’ Momentul organizatoric: verificarea prezentei si consemnarea absentelor,verificarea tinutei clasei si a elevilor pentru lectie cv af

10’ Verificarea temei anterioare:verificarea pregatirii lectiei :Operatii si aparate pentru transportul lichidelor

- Cum sunt transportate fluidele?

(Fluidele se transporta prin conducte,canale sau utilaje sub actiunea unei energii mecanice data din exterior sau sub actiunea energiei potentiale data de o diferenta de nivel.)

- Cum se clasifica conductele in functie de destinatia lor?

(Conducte magistrale si conducte tehnologice)

- Pentru ce servesc conductele magistrale?

(conductele magistrale servesc pentru transportul unor fluide pe distante mari si foarte mari)

- Ce sunt conductele tehnologice?

(conductele tehnologice sunt cele care fac legatura intre utilajele unei linii de instalatii)

- Care sunt cerintele ce trebuie respectate de o conducta tehnologica?

(-sa fie cat mai scurta;-schimbarile de directie sa fie cat mai reduse;conducta sa nu afecteze amplasarea utilajelor;-accesul sa fie usor la robinete,aparate de masura,etc.)

Preview document

Proiect didactic - operații și aparate în industria alimentară - Pagina 1
Proiect didactic - operații și aparate în industria alimentară - Pagina 2
Proiect didactic - operații și aparate în industria alimentară - Pagina 3
Proiect didactic - operații și aparate în industria alimentară - Pagina 4
Proiect didactic - operații și aparate în industria alimentară - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Operatii si Aparate in Industria Alimentara.doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Proiectarea unei secții de obținere a conservelor de fasole verde sterilizată

1. INTRODUCERE La baza întocmirii lucrării au stat experienţa muncitorilor şi tehnicilor din ţara noastră şi progresele realizate în...

Cercetări privind conținutul de capsaicină din boiaua de ardei iute. Tehnologia de obținere a boielei de ardei

1. INTRODUCERE Termenul de condimente sau mirodenii a fost aplicat mai întâi şi ingredientelor cu gust pătrunzător şi iute sau aromatic (de...

Proiectarea angrenajului melcat folosit la acționarea unui prăjitor cu etaje

CAPITOLUL I TEHNOLOGIA FABRICĂRII ULEIULUI 1.1. Introducere Procesarea materiilor prime grase este diferită în funcţie de felul acestora. La...

Echipamente și tehnologii de amestecare în industria alimentară

CAPITOLUL I I N T R O D U C E R E 1.1 Destinaţia si domeniile de lucru ale aparatelor cu dispozitive de amestecare Amestecarea este o operaţie...

Proiectarea schimbătorului de căldură tip țeavă în țeavă utilizat pentru preîncălzirea uleiului brut

1. Documentarea de proiectare 1.1. Alegerea schemei bloc de obţinere a uleiului brut de floarea-soarelui. Schimbătoarele de căldură...

Evaporarea - Concentrarea

1. Generalitati Prin evaporare sau vaporizare se intelege operatia prin care se realizeaza indepartarea solventului volatil dintr-o solutie, in...

Proiect de an la OUIA - uscător cu 4 benzi

INTRODUCERE Materialele naturale, semifabricatele şi o serie de produse conţin, în proporţii variabile, umiditate provenită din contactul cu apa...

Proiectarea unei linii tehnologice pentru obținerea nectarului de pere cu o productivitate de 15t pe oră

Introducere Fructele sunt produse horticole cu o aciditate mai ridicata din punct de vedere morfologic. De regula se utilizeaza ca deserturi sau...

Ai nevoie de altceva?