Semiologie Proiect Didactic

Proiect
8/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 8 în total
Cuvinte : 973
Mărime: 13.15KB (arhivat)
Publicat de: Iustina Vintilă
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

A. REPERE GENERALE

Disciplina : Semiologie

Specializarea : Medicina Veterinara

Clasa : a XI-a

Subiectul lectiei : Semiologie medicala

Tipul lectiei : Mixta

B. OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul lectiei , elevii vor fi capabili sa :

1. Sa explice importanta obiectului semiologie ;

2. Sa enumere categoriile semiologice de baza ;

3. Sa descrie examenul medical al animalului bolnav .

C. ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE

1. Material didactic (MD) :

-fise de observatie (fo) ;

-planul tablei (pt) .

2. Metode de invatamant :

- expunerea (exp) ;

- conversatia (cv) ;

- demonstratia (dm) ;

- explicatia (expl) ;

- observatia (obs) .

3. Mijloace tehnice :

- fise de lucru (fl) .

4. Forme de organizare a clasei :

- activitate frontala (af) ;

- activitate individuala (ai) .

OB T Desfasurarea tematicii pe secvente ale activitatilor M.I. M.T. M.D. F.O.C.

5` Moment organizatoric :

- efectuarea prezentei

- solicitarea de informatii in legatura cu elevii absenti

- pregatirea materialului pentru desfasurarea lectiei .

cv exp a.f.

a.i

5` Anuntarea lectiei.

Prezentarea importantei semiologiei

Cine poate da o definitie a semiologiei ? cu ce se ocupa ?

expl.

Ob. f.o. a.f.

O1.

O2.

O3.

10`

10`

10` Predarea – invatarea lectiei noi:

Categoriile semiologice de baza :

Simptomul - reprezinta semnul clinic

- este o manifestare a unei boli , o expresie a suferintei animalului bolnav .

Clasificare : - generale (organismul participa in totalitate la aparitia bolii ,ex: febra , lipsa apetitului , etc .)

- fizice sau anatomice (constau in modificari de forma , culoare , de consistenta si aparitia de semne noi : zgomote abdominale , toracice )

- functionale (modificarea functiei unui organ sau aparat )

Simptomul poate avea urmatoarele caracteristici :

- tipic ( intalnita intr-o anumita boala sau grup de boli )

- atipic (manifestari necaracteristice unei boli )

- direct (depinde de organul in cauza , acolo unde este localizat procesul patologic )

- indirect (modificari patologice ale organelor de legatura cu cel afectat )

- subiectiv (diferite modificari , gesturi sau pozitii prin care animalul isi exprima durerea )

- obiectiv (este cel mai important din punct de vedere veterinar , acesta fiind descoperit de examinator prin metoda de inspectie , palpatie , percutie , termometrie la examinarea animalului bolnav ) .

Sindromul - reprezinta o adunatura de simptome (un manunchi) care alcatuiesc un tablou clinic ; ex : sindromul urinar si icteric .

Prodromul - este un grup de manifestari foarte generale ,care anunta aparitia unei boli ; ex : scaderea pofte de mancare , scaderea productiei de lapte , lipsa rumegarii .

Diagnosticul - consta in stabilirea precisa a bolii , pe baza examneului clinic si de laborator .

- poate fi : pozitiv (prezenta unor semne patogenice )

diferential (diagnostic stabilit prin eliminare )

terapeutic (se suspetcteaza o boala )

- pentru diagnosticul complet pozitiv ne bazam pe diagnosticul etiologic , de care depinde introducerea celui mai eficient tratament care duce la posibilitatea vindecarii animalului .

Prognosticul - prevede evolutia in timp a bolii (se termina cu bine sau nu )

- se stabileste pentru aprecierea mentinerii sau nu in viata a animalului

- poate fi : - favorabil (animalul poate fi recuperat )

- rezervat (aparitia unor complicatii )

- grav (defavorabil ; urmat de decesul animalului ) .

Examenul medical al animalului bolnav reprezinta alegerea unui sir de date , necesare formularii diagnosticului . Ele sunt date de anamneza , examenul general (clinic si de laborator ) .

Anamneza reprezinta intrebarile adresate proprietarului referitoare la animal , ce privesc hranirea , intretinerea , adapostul si antecedente asupra bolii.

Examenul general cuprinde aprecierea :

• Conformatia reprezinta raportul de dezvoltare intre regiuni ; defectele de conformatie privesc dezvoltarea scheletului , datorita unor tulburari ( parazitism , dezechilibru alimentar ) ; ex : nanism (subdezvoltare ) , gigantism ( dezvoltare exagerata ) , rahitism (lipsa de osificare ) .

• Constitutia conditioneaza rezistenta ,reactia animalului la factorii externi . Starea de intretinere depinde de alimentatie , de tonusul muscular , de integritatea functionala a organelor de digestie si asimilatie .Aceasta se apreciaza ca fiind buna sau rea prin inspectia si palparea regiunilor . De asemenea se apreciaza depunerile de grasime (maniamente) , gradul de slabire(stare avansata denumita casexie) sau tonusul muscular (hipotonie in cazul scaderii tonusului ) .

• Temperamentul este modul in care se comporta animalul fata de diferiti factori de mediu .Dependent de sistemul nervos , poate fi totusi dirijat ,prin crearea unor conditii favorabile de ambianta. Temperamentul poate fi vioi, somnolent (in boli cu febra mare ) sau agresiv(in turbare) .

• Faciesul este aspectul general al fetei si este dat de tonusul muscular al muschilor faciali si de miscarea ochilor ,urechilor ,buzelor ,narilor .Poate fi schimbat in multe stari de boala.(Ex: facies tetanic-contractia musculaturii fetei ;facies dispneic-in respiratie grea caracteristice fiind dilatarea narilor,ochi iesiti in afara ,etc .

• Atitudinea sau pozitia animalului se apreciaza in timpul statiunii patrupedale ,cand se intalnesc atitudini inerte (pasive) care se traduc prin lipsa deplasarii ,somnolenta ;atitudinile fortate sunt diferite (rasucirea capului pe gat-torticolis ;autoascultatia caracterizata prin apropierea capului de abdomen sau torace).Caracteristice sunt pozitiile :ortopneica- intinderea capului in facies dispneic ;cainelui sezand-intalnita in boli ale stomacului,in ascita la pasari ;cifozata-cocosata .In mers se intalnesc modificari de atitudine in bolile sistemului nervos :tendinta animalului de a merge neintrerupt inainte(dromomanie) ,lateral(lateropulsie) ,inapoi(retropulsie) .In decubit(pozitia culcata in care animalele se odihnesc)exista modificari de atitudine :decubit dorsal in colici la cal ;rasucirea in butoi la pui in encefalomalacie .

c.v.

expl.

f.l.

f.o.

f.d.

p.o-g

a.f

a.i.

Preview document

Semiologie Proiect Didactic - Pagina 1
Semiologie Proiect Didactic - Pagina 2
Semiologie Proiect Didactic - Pagina 3
Semiologie Proiect Didactic - Pagina 4
Semiologie Proiect Didactic - Pagina 5
Semiologie Proiect Didactic - Pagina 6
Semiologie Proiect Didactic - Pagina 7
Semiologie Proiect Didactic - Pagina 8

Conținut arhivă zip

  • Semiologie Proiect Didactic.doc

Alții au mai descărcat și

Proiectarea situațiilor de învățare școlară

În vederea elaborării portofoliului didactic, am ales să proiectez situații de învățare școlară la disciplina „Contabilitate” la un liceu cu profil...

Proiect didactic - lecție mixtă

A) REPERE GENERALE DISCIPLINA: Biologie Clasa: a XI-a Data: 07.05.2012 Unitatea de învățare: Funcția respiratorie Subiectul lecției:...

Ochiul

Unitatea scolara: Colegiul National „Sf. Sava” Data: 02. 03. 2009 Clasa: a X-a Disciplina: Biologie Subiectul: Ochiul Durata: 50 min. Tipul...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Ai nevoie de altceva?