Proiect de Lectie Aptitudinile

Imagine preview
(9/10 din 2 voturi)

Acest proiect trateaza Proiect de Lectie Aptitudinile.
Mai jos poate fi vizualizat un extras din document (aprox. 2 pagini).

Arhiva contine 1 fisier doc de 14 pagini .

Profesor indrumator / Prezentat Profesorului: Dobrescu Claudia

Iti recomandam sa te uiti bine pe extras si pe imaginile oferite iar daca este ceea ce-ti trebuie pentru documentarea ta, il poti descarca. Ai nevoie de doar 5 puncte.

Domenii: Psihologie, Pedagogie

Extras din document

Unitatea de invatamant:Liceul tehnic “Tomis”

Clasa:a Xa B

Disciplina:Psihologie generala

Tema lectiei:Aptitudinile

Tipul lectiei:predare-invatare

COMPETENTA GENERALA

- Exemplificarea, prin cooperare cu ceilalţi, a unor trăsături ale personalităţii necesare reuşitei în activitate

OBIECTIVE OPERATIONALE

Oo1: să definească şi să caracterizeze aptitudinile;

Oo2:să explice rolul eredităţii şi a mediului în dezvoltarea aptitudinilor;

Oo3:sǎ clasifice aptitudinile ;

Oo4:să constientizeze importanţa aptitudinilor în alegerea traseului profesional

STRATEGIA DIDACTICA

1.Resurse procedurale:exercitiul, expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, reflecţia personalǎ, activitatea independenta.

2.Resurse materiale:manual

3.Forme de organizare:frontala,individuala

4.Forme de evaluare:continua

5.Efectiv de elevi:28

BIBLIOGRAFIE

1.Zlate M.”Fundamentele psihologiei”,Ed.Universitara,Bucuresti,2006

2.Zlate M.,Mitrofan N.,Cretu T.-“Psihologie manual pt clasa a X a “,Ed.Aramis,2005

3.Marcusanu I.-“Psihologie-manual pt clasa a X a “,Ed.Carminis,Pitesti ,2001

Nrcrt. Secventele lectiei Activitatea propunatoarei Activitatea elevilor Resurse procedurale Forme de organizare

1. Moment organizatoric -aerisirea salii de clasa;

-pregatirea colectivului de elevii pentru lectie; -se pregates c pentru lectie;

2. Captarea atentiei -provoc elevii la un joc de cuvinte;le enumar cateva nume ale unor celebritati din mai multe domenii,iar ei trebuie sa intuiasca legatura dintre acestea(ex.Mozart,N.Grigorescu,Ghe.Hagi,Einstein,Napoleon,M.Eminescu,G.Enescu,etc.Legatura dintre acesti oameni deosebiti este data de aptitudinea specifica pe care fiecare au mostenit o si si au dezvoltat o si prin intermediul caruia au devenit recunoscuti in intreaga lume.

-recepteaza;

-surprind legatura dintre celebritatile enumerate si cominica pareri personale despre capodoperile fiecarei celebritati enumerate. conversatia frontala

3. Reactualizarea lectiei anterioare

-Lectia anterioara a-ti invatat despre temperament.Care sunt caracteristicile generale ale temperamentului?

-Care sunt cele 2 tipologii majore create de C.G.Jung?

-Dati exemple de caracteristici pentru cele doua tipologii.

-Pornind de la tipologia lui Jung,Hans Eysenck a elaborat o clasificare folosind 4 tipuri fundamentale:coleric,sangvinic,flegmatic,melancolic.

-Impreuna cu elevii,exemplific si completez pe tabla caracteristicile fiecarui tip de temperament.(pag.107)

-Solicit elevilor sa-si caracterizeze colegul de banca din perspectiva tipologiei lui G.Jung ,putand folosi fisele de lucru din lectia anterioara sau manualul(pag.107)

-dupa exercitiul anterior solicit exprimarea orala a unor exemple de caracterizari realizate de cativa colegi .

-Temperamentul reprezinta latura dinamico-energetica a personalitatii;este innascut;nju exista temperamente pure si nici dezirabile sau nu.

-ofera exemple ;extrovertit:ganditor,prietenos,explorator,abil,descurcaret

introvertit:egoist,ezitant,meticulos,cu pasiuni violente,idealist etc

-isi caracterizeaza colegul de banca apoi fac schimb de caiete pentru a cunoaste parerea colegului despre temperamentul sau.

-dau exemple pentru fiecare tip temperamental.

-ofera exemple de aprecieri personale legate de temperamentul colegului de banca.

conversatia

exercitiul

reflectia personala frontala

individuala

frontala

Fisiere in arhiva (1):

  • Proiect de Lectie Aptitudinile.doc

Alte informatii

UNIVERSITATEA “OVIDIUS” CONSTANTA FACULTATEA DE PSIHOLOGIE SI STIINTELE EDUCATIEI SPECIALIZAREA PSIHOLOGIE