Proiectele din domeniul Psihopedagogie - pagina 2 din 12

Conținuturi specifice învățământului primar

INTRODUCERE Elevii vin la scoală ca să învețe. De aceea este important să vedem care sunt caracteristicile învățării și cum ar putea ea să se producă mai bine, astfel încât să-i sprijine pe tineri în drumul lor către succes. În ultimii ani s-a produs o concentrare a atenției și a preocupărilor dinspre centrarea pe... citește mai departe

74 pagini 11 puncte Cuprins Extras Bibliografie Preview

Comportamentele dificile și deranjante - Cum le depășim

Cum să ne purtăm cu oamenii dificili Brinkman și Kirschner identifică 10 tipuri de persoane dificile: Tancul Perfidul Grenada Atoateștiutorul Atoateștiutorul închipuit Serviabilul Nehotărîtul Taciturnul Negativistul Jeluitorul. Sugestii în comunicare cu persoanele de tip Tanc Tancul este... citește mai departe

47 pagini 7 puncte Extras

Proiect didactic - Călătorim prin lume

Unitatea de învățământ: Prof. înv.preșc: Grupa: mare Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?” Tema proiectului: „Călătorim prin lume” Tema săptămânii: „O călătorie pe ape” Tema activității integrate: „Călătorie pe Insula de Nicăieri” Tipul activității: verificare și consolidare de... citește mai departe

21 pagini 8 puncte Extras Bibliografie Preview

Plan de lecție simultan - Literatură pentru copii

Data: 04.03.2020 Unitatea de învățământ: Școala primară Dezmir Profesor învățământ primar: Clasa: a III-a și a IV-a Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplină: Limbra și literatura română Unitatea de învățare: clasa a III-a: Împreună clasa a IV-a: A ști, a face, a fi împreună Subiectul lecției: clasa... citește mai departe

7 pagini 7 puncte Extras Preview

Plan de lecție - Educație civică

DATA: 08.04.2020 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială “Nicolae Iorga”, Focșani CLASA: a IV- a B CADRU DUDACTIC: Prof. înv.primar Alexandrescu Crăița PROPUNĂTOR: ARIA CURRICULARĂ: „Om și societate” DISCIPLINA: Educație civică SUBIECTUL LECȚIEI: “Normele morale fac parte din viața mea!” TIPUL LECȚIEI:... citește mai departe

8 pagini 7 puncte Extras Bibliografie Preview

Plan de lecție - Inserarea tabelelor în documente Word

A. Date generale Disciplina: TIC Clasa: a IX-a Unitatea de învățământ: Liceul Gh. Airinei București Titlul lecției: Inserarea tabelelor în documente Word Scopul lecției: Inserarea tabelelor într-un document Word și actualizarea datelor unui tabel Tipul lecției: Lecție de formare de priceperi și deprinderi... citește mai departe

4 pagini 7 puncte Extras Preview

Program de dezvoltare a gândirii la elevii de vârstă școlară medie

Scopul programului:dezvoltarea gândiri la vârsta școlară medie. Obiectivele programului: - Dezvoltare operațiilor gândirii analiza, sinteza, comparația, generalizarea, abstractizarea; - Dezvoltarea gândirii abstracte; - Formarea la preadolescenți a capacitații de a evalua nivelul de gândire; - Formarea la... citește mai departe

14 pagini 6 puncte Extras Preview

Proiect didactic - Piramida silabelor

NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 5-6 ani, nivel II, Grupa mare 4 TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?” SUBTEMA: ,,Iarna în padure” DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (DLC) TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Piramida silabelor” MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt (verificare și... citește mai departe

6 pagini 7 puncte Extras Preview

Joc didactic - poziții spațiale

DATA: 10.2019 GRADINITA GRUPA: Mare 4 PROF. PT. INV. PRESC.: DOMENIUL EXPERENȚIAL: DOMENIUL STIINTA CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE MATEMATICA TEMA ACTIVITĂȚII: ” Unde se afla?” MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic TIPUL DE ACTIVITATE: verificare de cunostinte COMPETENTA GENERALA: verificarea... citește mai departe

4 pagini 7 puncte Extras Bibliografie Preview

Corpul uman

DATA: 10.2019 UNITATEA DE INVATAMANT: EDUCATOARE: GRUPA: MARE 4 Tema anuală de studiu: "Cine sunt/suntem" Tema proiectului: „Eu sunt unic” Subtema: „Corpul meu” Tema activității - ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA Întâlnirea de dimineață - Stiu sa ma descriu! Tranzitie „Unul dupa altul”- joc muzical... citește mai departe

4 pagini 6 puncte Extras Preview

Modelarea comportamentului greu educabil a copilului prin metode prietenoase

Introducere Actualitatea și importanța problemei abordate. Comportamentele dificile ale copiilor a devenit una din problemele majore cu care se confruntă școlile, gradinițile și centrele pentru copii din Republica Moldova. În secolul XXI aceasta a devenit o problemă strigentă, comportamentele greu educabilile a... citește mai departe

27 pagini 8 puncte Cuprins Extras Bibliografie Preview

Plan de lecție - Găsește povestea

GRUPA: MIJLOCIE EDUCATOARE: DENUMIREA ACTIVITĂȚII: Educarea limbajului MIJLOC DE REALIZARE: Joc exercițiu TEMA ACTIVITĂȚII: “Găsește povestea!” TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe prin aplicarea metodei “explozia stelară SCOPUL: stimularea creativității prin formularea unor întrebări pentru... citește mai departe

4 pagini 7 puncte Extras Preview

Studiu de caz - copil cu CES

EDUCATOARE: GRADINITA NR.2 SAVENI INFORMATII DESCRIPTIVE: NUME:C.T. VARSTA:6ani GEN:feminin N ATIONALITATEA:romana ANAMNEZA DATE DESPRE FAMILIE: Copilul analizat aparține unei familii - cu 2 copii de vârste mici (6-8 ani) - în cadrul căreia predomină un climat ostil, o stare permanentă de dezordine și... citește mai departe

4 pagini 7 puncte Extras Preview

Proiect de lecție cu diferențiere pentru copilul cu dificultăți de auz

Propunător: Obiectul: Matematica Clasa: a IV-a A Unitatea de învățare Înmulțirea și împărțirea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1000 Unitatea de conținut: Înmulțirea numerelor naturale mai mici decât 1000 cu un număr de o cifră Tipul lecției: de consolidare a cunoștințelor Obiectiv fundamental :... citește mai departe

16 pagini 7 puncte Extras Preview

Fundamentele psihopedagogiei speciale

Scurt istoric Sindromul Asperger este astfel denumit după doctorul pediatru Hans Asperger care în 1944 publică o lucrare ce va sta la baza a ceea ce va deveni cunoscută ca Tulburarea Asperger. Această lucrare descrie un grup de copii și adolescenți cu probleme de comunicare, integrare, lipsiți de abilități... citește mai departe

10 pagini 8 puncte Cuprins Extras Bibliografie Preview

Plan de lecție fizică - Legea lui Ohm

DATA: SCOALA: PROFESOR: CLASA: X ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii OBIECTUL : Fizica SUBIECTUL LECTIEI: Legea lui Ohm TIPUL LECTIEI: lectie de dobandire de noi cunostinte OBIECTIV FUNDAMENTAL: Intelegerea si explicarea unor fenomene fizice,a unor procese tehnologice,a functionarii si... citește mai departe

9 pagini 7 puncte Extras Bibliografie Preview

Valorificarea timpului liber al copiilor

Introducere Actualitatea și importanța problemei abordate. Organizarea timpului liber a copiilor ce întâmpină dificultăți de relaționare este una din problemele majore cu care se confruntă școlile, gradinițile și centrele pentru copii din Republica Moldova. În secolul XXI aceasta a devenit o problemă strigentă,... citește mai departe

17 pagini 7 puncte Cuprins Extras Bibliografie Preview

Limbajul nonverbal în educația și recuperarea eleviilor cu autism

Mottto : - Când vorbești, semeni ; când asculți, culegi.- (Plutarh) "Toata lumea știe că anumite lucruri sunt imposibile, până vine cineva care nu știe acest lucru și le realizează." (Albert Einstein) Studiul documentelor școlare, al cercetărilor arată că numărul elevilor cu deficiențe severe care sunt... citește mai departe

25 pagini 8 puncte Extras Preview

Proiect didactic - Au fost și sunt în jurul nostru

DATA: 11. 02. 2019 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA P. N. NR 15, IAȘI GRUPA: MICĂ P. P. „HĂRNICUȚII” PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: POPA TEODORA TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum a fost/ este și va fi aici pe Pământ?” TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Au fost și sunt în jurul nostru!” SUBTEMELE PROIECTULUI TEMATIC:... citește mai departe

7 pagini 7 puncte Extras Preview

Plan de intervenție personalizat

Informații de bază: Numele și prenumele: I.R. Data nașterii: 27.10.2007. Unitatea de învățământ: Liceul de Arte Plastice ,,Romulus Ladea” Alte date despre familie: R face parte dintr-o familie formată din trei memebri, mama care este casnică, tata care lucrează ca șofer în străinătate și fratele mai mic în... citește mai departe

7 pagini 8 puncte Extras Preview

Proiect didactic - Omul

PROPUNATOR: UNITATEA DE INVATAMANT: G.P.P.NR.1 “ALICE”, Falticeni, Suceava NIVELUL: nivel II, GRUPA: CAMPIONII TEMA ANUALA DE INVATARE: CINE SUNT / SUNTEM ? TEMA PROIECTULUI: “VREAU SA MA CUNOSC” TEMA ACTIVITATII: “OMUL” MODELUL INTEGRARII: polarizat ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: ADE:... citește mai departe

12 pagini 7 puncte Extras Preview

Proiect didactic definitivat - Ne jucăm cu Zâna Iarnă

DATA: 16.01.2018 EDUCATOARE: GRĂDINIȚA: Grădinița cu P.P. ,,Prichindel”, Galați GRUPA: Mijlocie A NIVELUL: I TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?” TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Iarna- anotimpul alb” TEMA ZILEI: ,,Ne jucăm cu Zâna Iarna!” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ADE (DȘ+DOS)+ ALA II TIPUL... citește mai departe

62 pagini 11 puncte Extras Preview

Plan educațioal de intervenție individualizată

Unitatea de invatare Lectia Obiective operationale Indicator de performanta in urma evaluarii Nivel I NivelII NivelIII Nivel IV CARTEA Prezentarea manualului -Sa enumere partile componente ale manualului -Sa precizeze datele acestuia referitoare la titlu,autor,editura,anul aparitiei -Sa analizeze analizeze... citește mai departe

25 pagini 8 puncte Extras Preview

Proiect didactic - Anotimpurile

Unitatea de învățământ: C.S.E.I TG.NEAMȚ Data: 24.03.2016 Clasa: a -VII- a - DMS Profesor: Cucoș Maria Disciplina: Citire - Scriere - Comunicare Unitatea de învățare: Primăvara (activitate trans-disciplinară) Titlul lecției: Povestea anotimpurilor Tipul lecției: reactualizare - sistematizare de cunoștințe... citește mai departe

11 pagini 6 puncte Extras Bibliografie Preview

Inspecție finală gradul I

SCENARIUL ZILEI TEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” PROIECTUL: “Magia sărbătorilor!” SUBTEMA: “ Obiceiuri și tradiții de iarnă! ” 1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP): a) ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:”Iată, vin colindători !” b) CALENDARUL NATURII : “În ce anotimp suntem?” c) NOUTATEA ZILEI... citește mai departe

16 pagini 7 puncte Extras Bibliografie Preview