Plan de lecție - documente electronice

Proiect
8.5/10 (2 voturi)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 976
Mărime: 19.05KB (arhivat)
Publicat de: Arina Ardeleanu
Puncte necesare: 3

Extras din proiect

Liceul Teoretic „Costache Negruzzi” Iaşi

Profesor :

Clasa: a XII-a B Matematică-Informatică

Disciplina: Sisteme Informaţionale de Birou

Unitatea de învatare: DOCUMENTE ELECTRONICE

Lecţia: DOCUMENTE ELECTRONICE – DESCRIERE ŞI ADMINISTRARE

Tipul lecţiei: mixtă

Durata: 50 minute

OBIECTIVE GENERALE :

• Să-şi formeze capacitatea de analiză şi sinteză;

• Să-şi dezvolte deprinderile de utilizare a teoriilor informaticii de ultimă oră ;

• Să-şi exprime un mod de gândire creativ, în structurarea şi rezolvarea sarcinilor de lucru.

OBIECTIVE OPERATIONALE

Până la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1. să înţeleagă noţiunea de document electronic ;

O2. să găsească principalele dezavantaje ale biroului din zilele noastre;

O3. să sintetizeze principalele caracteristici ale documentelor electronice;

O4. să înţeleagă noţiunea de sistem de administrare a documentelor electronice;

O5. să identifice principalele avantaje ale administrării documentelor electronice;

O6. să conştientizeze necesitatea extinderii aplicării documentelor electronice.

METODE DE INVATAMANT: conversatia, explicatia, demonstratia;

MIJLOACE DE REALIZARE: slide-uri, fişa de extindere ;

FORME DE ORGANIZARE : activitate frontală interactivă ;

METODE DE EVALUARE: evaluarea sistematică a activităţii, notarea răspunsurilor , aprecieri verbale ;

BIBLIOGRAFIE : Georgescu, Mircea, Sisteme informaţionale de birou, Iaşi, 2008-2009

Desfăşurarea lecţiei

Etapele organizatorice Obiective

operaţionale Activitatea desfăşurată de : Metoda de predare Observaţii Timp

Profesor Elevi

1.Pregătirea pentru lecţie :

crearea unei bune desfăşurări a lecţiei, captarea antenţiei Verifică prezenţa elevilor,

Verificarea existenţei cretei, a buretelui ;

Se pregătesc cu cele necesare pentru lecţie, răspund la prezenţă.

Conversaţia 2 min

2. Verificarea cunoştinţelor din lecţia anterioară : verificarea cunoştinţelor despre biroul viitorului Întreabă cum este văzut de către specialişti biroul viitorului, ce caracteristici are şi ce implicaţii asupra organizaţiilor ar putea avea; Răspund la întrebări, găsesc conexiuni cu realitatea, raportează întrebările la propriile experienţe. Activitate frontală

Conversaţia

Problematizarea 10 min

3.Anunţarea lecţiei de zi :

trezirea interesului pentru noua lecţie Prezintă titlul lecţiei .

Comunică obiectivele lecţiei :

- identificarea evoluţiei documentului de la origini până în prezent ;

- definirea conceptului de document electronic ;

- identificarea avantajelor şi dezavantajelor folosirii documentelor electronice;

Sunt atenţi la precizările profesorului şi îşi notează în caiete. Activitate frontală

Conversaţia 2 min

Preview document

Plan de lecție - documente electronice - Pagina 1
Plan de lecție - documente electronice - Pagina 2
Plan de lecție - documente electronice - Pagina 3
Plan de lecție - documente electronice - Pagina 4
Plan de lecție - documente electronice - Pagina 5
Plan de lecție - documente electronice - Pagina 6
Plan de lecție - documente electronice - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Plan de Lectie - Documente Electronice.doc

Alții au mai descărcat și

Fișă de caracterizare psihopedagogică

Elevul a avut parte de o nastere prematura,fiind nascut la 32 saptamani.In urma tratamentelor de recuperare i-a fost afectat sistemul auditiv la...

Psihicul și Caracteristicile Acestuia

Dictonul socratic „nosce te ipsum” („cunoaste-te pe tine însuti”) reprezinta un punct de plecare în dezvoltarea ulterioara a stiintelor. Socrate,...

Clasificarea tulburări de limbaj

II.TULBURARILE DE LIMBAJ 2.l. LIMBAJUL 2.l.l. DEFINITII Limbajul este definit cel mai adesea ca fiind activitatea psihica de comunicare intre...

Handicapul de Limbaj

Constituirea logopediei Logopedia face parte si ea din sistemul stiintelor psihopedagogiei speciale si poate fi apreciata ca fiind un domeniu...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Raport de Audit

Întocmit la data de 15.04.2008 în urma derulării auditului intern. Unitatea de învăţământ: Grupul Scolar “Radu Cernatescu” Localitatea/judeţ:...

Teoria Grafurilor

Într-o mare varietate de contexte se pune problema deplasãrii unei cantitãti Q ce poate fi materie, energie, informatie, etc. din unele locuri...

Cybermarketing

INTRODUCERE IN MARKETING PE INTERNET Obiective - Definirea conceptului de marketing pe Internet; - Cunoaşterea formelor de prezenţă în mediul...

Ai nevoie de altceva?