Predicatul nominal - proiect de lecție

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 1020
Mărime: 24.36KB (arhivat)
Publicat de: Maximilian Diaconu
Puncte necesare: 3
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Barna M.
Universitatea "Dunarea de Jos

Extras din proiect

DATA: 06.11.2009

CLASA: a VIII-a B

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba si Literatura Romana

SUBIECTUL LECTIEI: Predicatul nominal

TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor

PROPUNATOR: Serban Florina Bianca

SCOALA:Liceul Pedagogic, Galati

OBIECTIVE:

OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacitatii de a aplica,atat in exprimarea orala,cat si in cea scrisa, cunostintele referitoare la predicatul nominal.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a) COGNITIVE:

-Sa identifice, prin subliniere, predicatele din enunturile date si sa indice

felul acestora;

-Sa identifice valoarea predicativa, auxiliara si copulativa a verbului „a fi”.

-Sa enumere verbele copulative si sa precizeze partile

de vorbire prin care sunt exprimate numele predicative;

b) AFECTIVE:

-Sa manifeste interes pentru o exprimare ingrijita si nuantata;

-Sa participe cu interes la actul de comunicare.

c) FORMATIVE:

-Sa cunoasca ortografia si punctuatia predicatelor în comunicarea scrisa;

-Sa formeze deprinderi de lucru cu fise, exercitii, specifice temei studiate.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, exercitiul oral, scris, individual,

pe grupe, analiza sintactica a frazei,lucrul pe fişe, schema la tablă, exerciţiile

creatoare.

Mijloace de invatamant si materiale didactice: manualul, fisa individuala de exercitii,

caietul de notite, tabla.

Bibliografie: ,,Limba romana”, manualul de clasa a VIII a, editura Humanitas

Educational, ,,Metodica predarii Limbii si Literaturii Romane”,Valeriu

Marinescu,Ed. Fundatiei,,Romania de maine”,Bucuresti,2002, ,,Gramatica

esentiala a limbii romane”,Gh.Constantinescu-Dobridor, editura Vestala.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: activitatea frontala, activitatea pe grupe,

activitatea individuala.

RESURSE: capacitatile de invatare ale elevilor, cunoştinţele anterioare despre părţile de vorbire

şi părţile de propoziţie ( predicat nominal,verb copulativ, nume predicativ),

continuturi conform programei scolare si manualului.

TIMP: 50 minute.

SECVENTELE

LECTIEI

I.MOMENT ORGANIZATORIC

II.VERIFICAREA TEMEI SI ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INVATATE ANTERIOR

III.CAPTAREA ATENTIEI PENTRU SECVENTA DIDACTICA URMATOARE

IV.ANUNTAREA TITLULUI SI A OBIECTIVELOR LECTIEI

V.PREZENTAREA SARCINILOR DE INVATARE ACTIVITATEA

PROFESORULUI

- profesorul saluta elevii si face prezenta;

- cere elevilor sa pregateasca materialele necesare pentru ora de limba romana;

-stabileste un climat favorabil derularii activitatii de invatare;

-verifica modul in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta; exercitiile vizau: identificarea predicatelor verbale din enunturile date si a greselilor,respectiv corectarea acestora dintr-un text dat.

-pe baza temei de acasa, actualizeaza notiunile gramaticale privind predicatul.

-atrage atentia elevilor ca predicatul nu arata numai ce face subiectul, ci si insusirea subiectului.

-le propune sa-si aminteasca ce este predicatul nominal si prin ce parti de vorbire este exprimat, pentru a putea sa-l recunoasca, sa il analizeze si pentru a sti sa construiasca enunturi corecte.

-anunta titlul lectiei: „Predicatul nominal”si enunta obiectivele lectiei;(O1,O2….);

-scrie titlul lectiei pe tabla;

-solicita elevilor sa intoarca fisele de lucru de pe banca, in care sunt actualizate cunostinte despre predicatul nominal, verbul copulativ si numele predicativ.

Exercitiile vizeaza:

1. identificarea predicatelor si precizarea tipurilor acestora(verbale, nominale)

2. identificarea numelor predicative si analiza morfologica a acestora.

ACTIVITATEA

ELEVILOR

-pregatesc cele necesare lectiei;

-individual,prin sondaj,elevii vor citi tema;

-dau raspunsul la intrebari;

-elevii sunt atenti si dau raspunsuri al intrebari;

-noteaza titlul lectiei pe caiete;

-elevii citesc exemplele date pe fise si analizeaza predicatele;

STRATEGII DIDACTICE

conversatia

evaluarea formativa

-conversatia catehetica

-activitate frontala

-frontal

-conversatie

-frontal

-activitatea frontala

-exercitiul

-analiza gramaticala

-conversatia euristica

VI.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INVATATE ANTERIOR -reactualizeaza, pe baza fisei cu exercitii,

cunostintele despre predicatul nominal, verb copulativ si nume predicativ insusite anterior.

-dirijeaza reactualizarea cunostintelor elevilor, adresandu-le intrebari si aducand completari:

Ce este predicatul?

-Predicatul este partea principala de propozitie care arata ce face, cine este, ce este si cum este subiectul.

Care sunt tipurile de predicat?

-Exista doua tipuri de predicat: predicat verbal si predicat nominal.

Cum se formeaza predicatul nominal?

-Predicatul nominal este format dintr-un verb copulativ si un nume predicativ, atribuind subiectului o identitate sau o insusire.

Care sunt intrebarile specifice predicatului nominal?

-Predicatul nominal raspunde la intrebarile: ,,cine este?”, ,,ce este?”,sau ,,cum este” subiectul.

Dati exemple de verbe copulative.

-Verbele copulative sunt instrumente gramaticale care nu au inteles de sine statator,facand legatura dintre numele predicativ si subiect.

Sunt verbe copulative verbele:

3. a fi

El este harnic.

4. a deveni

A devenit profesor.

5. a ajunge

A ajuns inginer.

6. a se face

S-a facut rosu de furie.

7. a iesi

A iesit doctor.

8. a ramane

A ramas frumoasa.

9. a parea

Pare necajit.

10. a insemna

Fapta ta inseamna mult pentru mine.

11. a se numi

Asta se numeste rautate.

12. a se chema

Ceea ce a facut se cheama neglijenta.

13. a constitui

Fapta ta constituie rea-vointa.

-elevii noteaza pe caiete;

-sub indrumarea propunatoarei, elevii vor raspunde intrebarilor;

-noteaza regulile desprinse;

-scriu exemplele, subliniind predicatele nominale si observand verbele copulative; - conversatie frontala;

-activitatea frontala

-exercitiul

-analiza gramaticala

-conversatia

-evaluare formativa continua

Preview document

Predicatul nominal - proiect de lecție - Pagina 1
Predicatul nominal - proiect de lecție - Pagina 2
Predicatul nominal - proiect de lecție - Pagina 3
Predicatul nominal - proiect de lecție - Pagina 4
Predicatul nominal - proiect de lecție - Pagina 5
Predicatul nominal - proiect de lecție - Pagina 6
Predicatul nominal - proiect de lecție - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Predicatul Nominal - Proiect de Lectie.doc

Alții au mai descărcat și

Psihicul și Caracteristicile Acestuia

Dictonul socratic „nosce te ipsum” („cunoaste-te pe tine însuti”) reprezinta un punct de plecare în dezvoltarea ulterioara a stiintelor. Socrate,...

Clasificarea tulburări de limbaj

II.TULBURARILE DE LIMBAJ 2.l. LIMBAJUL 2.l.l. DEFINITII Limbajul este definit cel mai adesea ca fiind activitatea psihica de comunicare intre...

Handicapul de Limbaj

Constituirea logopediei Logopedia face parte si ea din sistemul stiintelor psihopedagogiei speciale si poate fi apreciata ca fiind un domeniu...

Te-ar putea interesa și

Verbul

1. Trăsături definitorii Definiţie Verbul este partea de vorbire flexibilă care exprimă o acţiune ( a urca, a coborî, a citi), o stare (a sta, a...

Proiect de lecție - predicatul

Data:11.05.2011 Profesor: Clasa: a VII-a Aria curriculara: Limba si comunicare Obiectul: Limba si literatura română Unitatea de invatare:...

Predicatul Verbal

Profesor : Militaru Daniela Cosmina Data : 24.03.2010 Clasa : a – V – a C; Disciplina: Limba română; Subiectul : Predicatul. Predicatul...

Ai nevoie de altceva?