Proiect de lecție

Proiect
8.5/10 (2 voturi)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 4 în total
Cuvinte : 620
Mărime: 11.00KB (arhivat)
Publicat de: Olimpiu Simion
Puncte necesare: 7
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: ioan negret
proiect de letie pt modul psiho pedagogic

Extras din proiect

Unitatea de invatare: Selectarea surselor proprii de finantare ale agentului economic si caracteristicile acestuia

Subiectul lectiei: Autofinantarea activitatii economice

Competente specifice vizate: explicarea tipurilor de amortizare

Obiective operationale:

1) Sa enumere cele 3 tipuri de amortizare in urma explicatiilor date de catre profesor.

2) Sa defineasca capacitatea de autofinantare, cu termeni proprii, in urma explicatiilor date de catre profesor.

3) Sa lucreze, impreuna cu profesorul, o aplicatie data.

Locul desfasurarii lectiei: sala 37

Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei Timp alocat

(in minute) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si mijloace de invatamant utilizate Modalitati de evaluare

Moment organizatoric 2 Stabileste ordinea in clasa, verifica prezenta elevilor si pregateste materialul didactic. Elevii se vor aseza in banci si pregatesc manualul si caietul de notite. conversatie

Captarea atentiei 4 Va face introducerea in tema lectiei prin a le povesti structura financiara a unei intreprinderi Elevii vor asculta monologul profesorului. povestire didactica

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale 2 Anunta subiectul lectiei Autofinantarea activitatii economice, iar apoi le va prezenta elevilor pe scurt despre ce o sa invete in cadrul lectiei, si anume: capacitatea de autofinantare. Elevii isi pregatesc caietele de notite si vor deschide manualul la lectia anuntata de catre profesor Autofinantarea activitatii economice. prelegere

Reactualizarea cunostintelor anterioare necesare invatarii care urmeaza 5 Va intreba elevii ce reprezinta capacitatea de autofinanatre si de ce este determinata aceasta. Elevii vor raspunde la intrebarea enuntata de profesor. conversatia

Examinare initiala:

se pun intrebari din momentul anterior al lectiei

Comunicarea noilor continuturi 16 Va prezenta Capacitatea de autofinantare si cei 3 determinanti ai acesteia, apoi va intra in detaliu definind amortizarea si tipurile sale, lucrand cele 3 metode pe aceeasi problema pentru observarea diferentelor. Vor mai fi definite Autofinantarea si profitul net. Elevii vor nota in caiete informatiile spuse de catre profesor referitoare capacitatea de autofinantare, amortizare si vor nota in caiete exercitiul si metodele diferite de calcul aplicate pe acesta. conversatia

exercitiu Examinare formativa: profesorul pune intrebari la care elevii vor raspunde liber, fara a fi indicata o anumita persoana

Obtinerea feed-backului

7 Va cere elevilor sa enumere cele 3 metode de amortizare si sa explice, cu termeni proprii, modul de calcul in ficare caz Elevii vor fi nominalizati aleatoriu. conversatia Examinare finala: cei care raspund corect vor fi notati de catre profesor

Fixarea cunostintelor 5 Va prezenta elevilor metodele de calcul ale capacitatii de autofinantare si va exemplifica impreuna cu ei Elevii vor asculta pe rand exemplele date, iar apoi vor raspunde cerintelor profesorului. conversatia Examinare finala: cei care raspund corect vor fi notati de catre profesor

Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independenta a elevilor. 3 Va cere elevilor sa lucreze pe studiul de caz de la sfarsitul lectiei, din manual Elevii isi noteaza ce tema au de rezolvat pentru acasa. explicatia

Preview document

Proiect de lecție - Pagina 1
Proiect de lecție - Pagina 2
Proiect de lecție - Pagina 3
Proiect de lecție - Pagina 4

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie.doc

Alții au mai descărcat și

Portofoliu de Evaluare Finală

I. PSIHOLOGIA EDUCAȚIEI 1. Obiectul și importanța psihologiei școlare Psihologia este știința care acordă o atenție deosebită descrierii și...

Profesorul Ideal

Introducere Termenul „profesor” este definit în Dicţionarul Explicativ al Limbii Române ca fiind „o persoană cu o pregătire specială într-un...

Portofoliu de Practică Pedagogică

1. Planificare anuală pentru grupa unde desfăşoară practica observativă PROIECTARE / PLANIFICARE ANUALĂ 1. TEMA ANUALĂ: CINE SUNT / SUNTEM-...

Psihicul și Caracteristicile Acestuia

Dictonul socratic „nosce te ipsum” („cunoaste-te pe tine însuti”) reprezinta un punct de plecare în dezvoltarea ulterioara a stiintelor. Socrate,...

Rolul Calculatorului în Procesul de predare-învatare

Acum 2000 de ani Seneca spunea: „Etiam seni esse discendum” (chiar şi cei bătrâni trebuie să înveţe), cugetare în care regăsim ideea învăţării...

Handicapul de Limbaj

Constituirea logopediei Logopedia face parte si ea din sistemul stiintelor psihopedagogiei speciale si poate fi apreciata ca fiind un domeniu...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI ANALIZA PRODUSELOR ACTIVITĂTII UNUI ELEV a)Testul „Luscher” - I.A.-12 ani Utilizand mult culoarea albastra, putem spune...

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Portofoliu de Evaluare Finală

I. Psihologia educaţiei I.1. Stilurile de invatare I.2. Identificarea stilurilor de invatare al fiecarui elev din cls. XI A I. 1. STILURILE DE...

Noțiunile de Geometrie Predate la Clasele I-II

INTRODUCERE Lucrarea de fata se intituleaza “Notiunile de geometrie predate la clasele I-II², si da o scurta introducere la câteva din notiunile...

Portofoliu Final DPPD

Nume: Prenume: Vârsta: Grupă: FIŞA DE OBSERVAŢIE Dată Disciplina Locaţia Indicatori oservationali Interpretare/ Caracterizare...

Proiect de lecție

PROIECT DE LECTIE Date generale: Student: STOICA ROXANA Facultatea: ELECTRONICA, TELECOMUNICATII SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI. Anul de studiu: 4...

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI I. Competente ale profesorului în conducerea procesului de învatamânt I. Competente ale profesorului în conducerea...

Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe

A. DATE GENERALE - Disciplina: Electronica digitala - Clasa: a XI-a H - Unitatea de învăţare: Circuite logice combinationale in tehnologiile TTL...

Ai nevoie de altceva?