Proiect didactic - Cunoasterea mediului - Toamna

Proiect
9/10 (1 vot)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 4 în total
Cuvinte : 900
Mărime: 16.79KB (arhivat)
Publicat de: Maria A.
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

GRUPA: Mijlocie

CATEGORIA DE ACTIVITATE: DS - Cunoașterea mediului

TEMA: „Surprizele Toamnei”

TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare si consolidare de cunostinte

FORMA DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITATII:

- Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a caracteristicilor și fenomenelor anotimpului toamna;

- Consolidarea cunostintelor copiilor despre fructe, legume si flori de toamna.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. sa descrie anotimpul toamna ( un fruct, o leguma);

2. sa compare anotimpul toamna cu anotimpul vara ( doua fructe / doua legume);

3. sa asocieze fructele, legumele, florile, fenomenele din imagini cu anotimpul în care se întâmplă;

4. sa enumere partile componente ale unui fruct/ leguma/ floare de toamna;

5. sa raspunda corect din punct de vedere gramatical, coerent, logic;

SARCINA DIDACTICĂ: Se imparte efectivul de copii in 6 subgrupuri, fiecare subgrup urmând să analizeze tema aleasă, „Toamna”. In acest mod se impart sarcinile fiecărei grupe prin aruncarea cubului si preluarea sarcinii corespunzatoare culorii pe care cade cubul.

REGULI DE JOC: Fiecare grup răspunde pe rând conform cerinței primite:

(galben-descrie, rosu-compară, albastru-asociază, verde-analizează, alb-aplică, portocaliu-argumentează).

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele, intrecerea, recompensele

STRATEGII DIDACTICE: A. METODE SI PROCEDEE: explicația, conversația, demonstrația, instructajul verbal, cubul, brainstorming, problematizarea.

B. MATERIAL DIDACTIC: cubul cu cele 6 fete divers colorate, Zâna Toamna, imagini reprezentative pentru unele sarcini (aspecte, fenomene, fructe, legume, flori de toamna)

EVALUAREA: Continuu-formativă, observarea comportamentului copiilor, orală,

aprecieri privind corectitudinea răspunsurilor copiilor.

DURATA: 20 min

EVENIMENTUL

DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUA

REA

METODE ȘI PROCEDEE MATERIAL DIDACTIC

1.Momentul organizatoric

Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea activității:

- aranjarea scaunelor în semicerc;

- pregătirea materialelor didactice pentru activitate;

- intrarea copiilor si asezarea pe scaunele. Observarea comporta

mentului

copiilor

2. Captarea atenției si intuirea materialului - Se va realiza prin introducerea elementului surpriză: „Zâna Toamnă”.

Se descoperă celelalte materiale:

-Zâna Toamnă a venit astăzi în vizită la noi să vadă ce știți voi despre anotimpul toamna. Dar a adus cu ea și câteva surprize pentru voi pe care le vom descoperi pe parcurs (cubul , imagini despre anotimpul toamna)

Conversația

Zâna Toamnă, ecusoane pentru grupe, cubul, imagini reprezentative cerințelor de pe cub

3. Anunțarea temei Astăzi vom juca un joc care se numeste „Surprizele Toamnei” ca să îi putem demonstra Zânei ce multe lucruri știți voi despre acest anotimp.

Se imparte efectivul de copii in 6 subgrupuri, in functie de ecusonul primit prin metoda ’’Mana oarba’’, fiecare subgrup urmând sa analizeze tema de astazi, „Toamna”. In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin aruncarea cubului si preluarea sarcinii corespunzatoare culorii pe care cade cubul.

Explicația Cate 5 ecusoane ce reprezinta: mere, pere, struguri, frunze, morcovi, crizanteme pentru a imparti copiii in 6 subgrupuri

Preview document

Proiect didactic - Cunoasterea mediului - Toamna - Pagina 1
Proiect didactic - Cunoasterea mediului - Toamna - Pagina 2
Proiect didactic - Cunoasterea mediului - Toamna - Pagina 3
Proiect didactic - Cunoasterea mediului - Toamna - Pagina 4

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic -Cunoasterea mediului - Toamna.doc

Alții au mai descărcat și

Jocul didactic - Metodă și formă de organizare a activităților instructiv-formative în grădinița de copii

ARGUMENTUL Perioada preșcolarității este tot mai des apreciată ca fiind vârstă ce cuprinde cea mai importantă experiență educațională din viața...

Proiect didactic definitivat - Ne jucăm cu Zâna Iarnă

DATA: 16.01.2018 EDUCATOARE: GRĂDINIȚA: Grădinița cu P.P. ,,Prichindel”, Galați GRUPA: Mijlocie A NIVELUL: I TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce...

Inspecție finală gradul I

SCENARIUL ZILEI TEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” PROIECTUL: “Magia sărbătorilor!” SUBTEMA: “ Obiceiuri și tradiții de iarnă! ” 1....

Proiect de Activitate Didactică

DATA 25.04.2013 GRUPA -MIJLOCIE DOMENIUL EXPERENȚIAL- PSIHOMOTRIC (DPM) TEMA ANUALĂ- Când, cum și de ce se intamplă ? PROIECT TEMATIC...

Proiect didactic - Cunoașterea mediului

GRUPA: Mijlocie CATEGORIA DE ACTIVITATE: DS - Cunoaşterea mediului TEMA: „Surprizele Toamnei” TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare si consolidare de...

Psihicul și Caracteristicile Acestuia

Dictonul socratic „nosce te ipsum” („cunoaste-te pe tine însuti”) reprezinta un punct de plecare în dezvoltarea ulterioara a stiintelor. Socrate,...

Handicapul de Limbaj

Constituirea logopediei Logopedia face parte si ea din sistemul stiintelor psihopedagogiei speciale si poate fi apreciata ca fiind un domeniu...

Te-ar putea interesa și

Proiect didactic - Cunoașterea mediului

GRUPA: Mijlocie CATEGORIA DE ACTIVITATE: DS - Cunoaşterea mediului TEMA: „Surprizele Toamnei” TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare si consolidare de...

Ai nevoie de altceva?