Plan de lecție Imnul dragostei creștine

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Religie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 9 în total
Cuvinte : 2723
Mărime: 24.46KB (arhivat)
Publicat de: Cristian G.
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

Aria curriculară: Om - Societate

Unitatea de învățare: Sfânta Scriptură - izvor de înțelepciune și iubire

Titlul lecției: Imnul dragostei creștine (I Corinteni 13)

Tipul lecției: comunicare / însușire de noi cunoștințe

Scopul lecției: - conștientizarea elevilor asupra faptului că iubirea reprezintă cea mai înaltă virtute creștină și Sensibilizarea elevilor față de cei aflați în suferință.

Competențe generale:

C.G.1. Cunoașterea și iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii și desăvârșirii omului;

C.G.4. Cooperarea cu ceilalți în rezolvarea unor probleme teoretice și practice în cadrul diferitelor grupuri;

C.G.5. Aplicarea învățăturii de credință în viața personală și a comunității;

Competențe specifice:

1.2 Argumentarea importanței iubirii de Dumnezeu și de aproapele pentru dobândirea mântuirii;

4.2 Exprimarea atitudinilor moral-creștine în diferite împrejurări ale vieții;

5.1 Aplicarea învățăturii creștine referitoare la iubirea de aproapele în relațiile cu personae aparținând altor culturi, credințe sau convingeri;

Competențe derivate (Obiective operaționale):

O1. Să identifice în ,,Imnul dragostei” (I Cor. 13), caracteristicile iubirii creștine adevărate;

O2. Să precizeze modalitățile concrete de iubire față de Dumnezeu și față de semeni;

O3. Să definească iubirea creștină;

O4. Să explice importanța dobândirii virtuții dragostei pentru urcușul spiritual și mântuirea personală.

Strategia didactică:

1. Metode și procedee: scrierea liberă, problematizarea, conversația, exercițiul, jocul didactic, explicația, lectura expresivă, expunerea,

jurnalul reflexiv, interpretare de text;

2. Mijloace de învățământ:, Biblia, Fișe de lucru, Icoana, Caietul elevului, Caietul de religie

3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, pe grupe și individuală.

Resurse:

a) Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a;

- Planificarea calendaristică orientativă;

- Proiectarea unității de învățare.

b) Temporale: - număr de lecții: 1

- durata: 50’

Scenariul didactic

Nr. Crt Etapele

lecției Ob. op Timp Conținutul instructive-educativ

Activitatea profesorului/activitatea elevilor Metode

și procedee Mijloace de

învățământ Forme de

organizare Evaluare

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

1.

Momentul

organizatoric 2’

- profesorul salută elevii, rostește rugăciunea ,,Simbolul Credinței‘‘ împreună cu aceștia;

- notează absențele și realizează managementul clasei pentru începerea activității didactice care urmează să se desfășoare;

- elevii răspund la salut, spun rugăciunea și se pregătesc pentru începerea activității didactice;

Rugăciunea

în comun

Icoana

Activitate frontală

Evaluarea atitudinii în timpul rugăciunii

2.

Actualizarea cunoștințelor

7’

 Le propune elevilor un exercițiul de creație ce se va desfășura timp de 3 minute și în care trebuie să scrie tot ce știu despre Iubirea față de Dumnezeu și de semeni.

 Elevii formează grupe de câte doi (cu colegul de bancă) și citesc colegului de bancă cele scrise de ei. Se vor reformula ideile care necesită acest lucru.

 Elevii citesc cele notate de ei în fața colegilor, cu condiția ca ideile să nu fi fost prezentate anterior.

Scrierea liberă

Problema-tizarea

Caietul elevului

Activitate

individuală

Activitate

pe grupe

Aprecieri verbale

Bibliografie

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 2002;

2. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat și grade didactice, Editura „Polirom”, Iași, 1998;

3. Idem, Educația religioasă, Editura “Polirom”, Iași, 1999.

4. Călugăru, Dumitru, ,,Hristos în școală’’, Editura Episcopiei Romanului și Hușilor, Roman, 1990;

5. Muha, Camelia, Religie creștin-ortodoxă, Caiet pentru cadre didactice și părinți, cls a VIII-a , Editura „Sf. Mina”, Iași, 2012;

6. Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metode active de predare-învățare. Modele și aplicații la religie, Editura „Sf. Mina”, Iași, 2008;

7. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării Religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2001;

Preview document

Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 1
Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 2
Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 3
Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 4
Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 5
Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 6
Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 7
Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 8
Plan de lecție Imnul dragostei creștine - Pagina 9

Conținut arhivă zip

  • Plan de lectie Imnul dragostei crestine.doc

Ai nevoie de altceva?