Plan de lecție - Iarna

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Limba Română
Conține 11 fișiere: doc
Pagini : 26 în total
Cuvinte : 2059
Mărime: 656.58KB (arhivat)
Publicat de: David Sandu
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

Proiect de lecție

Data : 21.01.2009

Școala cu clasele I-IV Lunca

Clasa : a II-a

Învățător:

ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

CURRICULUM nucleu

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Hai la joacă!

SUBIECTUL: „Iarna”

TIPUL LECȚIEI: activitate pluridisciplinară

SCOPUL LECȚIEI: - Cunoașterea caracteristicilor anotimpului iarna; îmbogățirea vocabularului; aplicarea în lucrări practice a cunoștințelor despre iarnă;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

- cognitive:

1.să formuleze întrebări referitoare la textul studiat anterior;

2.să stabilească ordinea corectă a cuvintelor într-o propoziție;

3.să denumească cuvinte referitoare la anotimpul iarna ținând cont de regula impusă în jocul didactic;

4.să descrie aspectele generale ale iernii: lunile de iarnă și fenomenele specifice lor, schimbările survenite în natură, sărbătorile de iarnă, obiceiurile și tradițiile din acest anotimp prin completarea ciorchinelui;

5.să colaboreze în vederea realizării unui produs cât mai reușit;

6.să alcătuiască propoziții folosind expresiile date;

7.să efectueze în scris adunări și scăderi cu numere de la 0 la 100;

8.să picteze tablouri de iarnă;

9.să realizeze crenguțe împodobite cu poliester pentru a îmbogăți macheta iarna ;

10.să intoneze corect cântecul „Fulgi de nea” respectând poziția corectă, tonul și semnalul de început, dicția, respirația în cânt și emisia corectă;

- psihomotorii:

1.să mânuiască corect ustensilele de lucru;

2.să se deplaseze în spațiul clasei pentru a soluționa sarcinile primite;

3.să adopte o poziție corectă a corpului în timpul scrisului și pe tot parcursul orei;

- afective:

1.să participe cu interes la jocurile propuse;

2.să aprecieze obiectiv lucrarea proprie și pe ale celorlalți;

3.să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe grupe/echipe.

RESURSE:

a) PROCEDURALE:

Metode și procedee: conversația, explicația, explozia stelară, observația, jocul didactic, exercițiul, problematizarea, munca independentă, lucrul pe grupe/echipe, ciorchinele, brainstorming-ul, turul galeriei, activitatea practică;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

b) MATERIALE: ecusoane, fișe, creioane colorate, lipici, aracet, planșe suport, crenguțe , poliester.

c) TEMPORALE: 45 minute;

d) UMANE: 8 elevi Data : 21.01.2009

Școala cu clasele I-IV Lunca

Clasa : a III-a

Învățător: Sava Ștefan

Aria curriculara: Matematică și științe ale naturii

Obiectul: Matematică

Unitatea de învățare: Elemente intuitive de geometrie

Subiectul: Recapitulare prin exerciții și jocuri

Tipul lecției: de repetare și sistematizare

Obiectiv general: să recunoască și să descrie forme plane și spațiale, să clasifice obiecte și desene după criterii variate;

Obiective operaționale:

O1 - să recunoască formele plane (punctul, linia, poligonul, cercul) și formele spațiale (cubul, cuboidul, sfera, cilindrul, conul);

O2 - să compare formele plane și spațiale cu obiecte din mediul înconjurător;

O3 - să opereze cu noțiunile specifice formelor plane și spațiale;

O4 - să stabilească legături logice între elementele de geometrie și lumea înconjurătoare;

O5 - să stabilească legături logice între elementele unui șir format din forme plane sau spațiale;

O6 - să participe efectiv la activitatea frontală și în perechi.

Strategii didactice:

1. Resurse procedurale:

M1 - conversația;

M2 - observația;

M3 - problematizarea;

M4 - exercițiul;

M5 - munca independentă și în perechi;

M6 - jocul didactic;

M7 - tehnica Tangram

2. Resurse materiale:

m1 - prezentare PowerPoint;

m2 - calculator;

m3 - videoproiector;

m4 - fișe de lucru;

m5 - fișa de evaluare;

m6 - hârtie colorată, lipici, foarfecă

3. Forme de organizare:

- frontal;

- în perechi;

- individual.

4. Forme de evaluare:

- formativă - continuă - prin aprecieri verbale;

- de proces - fișele de lucru, fișa de evaluare;

- autoevaluare.

Locul de desfasurare: sala de clasa

Durata: 45’

Bibliografie

1. www didactic.ro;

2. Neacșu, Ioan, (coord), (1988), Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P., București;

3. Gardin, M.,Gardin, F., (2007), MATEMATICĂ - culegere de exerciții și probleme, Editura Paralela 45, Pitești.

Preview document

Plan de lecție - Iarna - Pagina 1
Plan de lecție - Iarna - Pagina 2
Plan de lecție - Iarna - Pagina 3
Plan de lecție - Iarna - Pagina 4
Plan de lecție - Iarna - Pagina 5
Plan de lecție - Iarna - Pagina 6
Plan de lecție - Iarna - Pagina 7
Plan de lecție - Iarna - Pagina 8
Plan de lecție - Iarna - Pagina 9
Plan de lecție - Iarna - Pagina 10
Plan de lecție - Iarna - Pagina 11
Plan de lecție - Iarna - Pagina 12
Plan de lecție - Iarna - Pagina 13
Plan de lecție - Iarna - Pagina 14
Plan de lecție - Iarna - Pagina 15
Plan de lecție - Iarna - Pagina 16
Plan de lecție - Iarna - Pagina 17
Plan de lecție - Iarna - Pagina 18
Plan de lecție - Iarna - Pagina 19
Plan de lecție - Iarna - Pagina 20
Plan de lecție - Iarna - Pagina 21
Plan de lecție - Iarna - Pagina 22
Plan de lecție - Iarna - Pagina 23
Plan de lecție - Iarna - Pagina 24
Plan de lecție - Iarna - Pagina 25
Plan de lecție - Iarna - Pagina 26
Plan de lecție - Iarna - Pagina 27
Plan de lecție - Iarna - Pagina 28

Conținut arhivă zip

  • Anexa 2.doc
  • Anexa1.doc
  • Biletul.doc
  • Desfasurarea lectiei.doc
  • Ecuson.doc
  • Fisa 1.doc
  • Fisa 2,3.doc
  • Fisa 3.doc
  • lectia mea.doc
  • Omul de zapada.doc
  • Scrisoarea.doc

Alții au mai descărcat și

Tema iubirii în literatura universală

Iubirea este o tema inepuizabila, de o vechime imemorabila, pentru ca originile ei se leaga de originile culturii umane. In literaturile lumii...

Te-ar putea interesa și

Rolul limbajului în dezvoltarea școlarului mic

Poezia reprezintă creaţia literară cea mai profundă, care exprimă ori sugerează o idee, o emoţie, un sentiment, o stare sufletească, apelând la...

Modalități de diferențiere și individualizarea activității instructiv-educative

INTRODUCERE “Copilul nu se naşte nici bun, nici rău din punct de vedere intelectual, ca şi din punct de vedere moral, ci stăpân al destinului său”...

Creativitatea

„Creativitatea înseamnă a lua elemente cunoscute şi a le asambla în moduri unice.” Jaques Fresco Pornind de la motto-ul menționat anterior, se...

Izolarea internațională a Finlandei în urma războiului de iarnă

INTRODUCERE Finlanda, pentru mulţi oameni, reprezintă o ţară îndepărtată, situată la limitele civilizaţiei europene, oarecum exotică, care nu a...

Evaluarea Resurselor Turistice din Hunedoara

1. Delimitarea Ţinutului Pădurenilor Hunedoarei Ţinutul Pădurenilor se întinde pe versantul estic al Muntilor Poiana Rusca, intre Valea Cernei si...

Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă

TEMA: “CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?” SUBTEMA: :”OBICEIURI ȘI TRADIȚII DE IARNĂ” TEMA ZILEI: „SURPRIZA LUI MOȘ CRĂCIUN” GRUPA: MIJLOCIE...

Plan de lecție grupa mijlocie - iarna cea frumoasă

GRUPA: MIJLOCIE TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CÂND, CUM, Șİ DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? TEMA SĂPTĂMÂNALA: “ Ghidusiile Iernii” TEMA ACTIVITĂTII INTEGRATE: “...

Publicitatea și Activitatea Economică

(A) Produsul şi modul în care este perceput. În primă instanţă, suntem tentaţi să credem că iniţierea şi derularea unei afaceri presupune doar...

Ai nevoie de altceva?