Toate documentele din domeniul Psihopedagogie - pagina 7 din 56

Proiect didactic - Au fost și sunt în jurul nostru

DATA: 11. 02. 2019 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA P. N. NR 15, IAȘI GRUPA: MICĂ P. P. „HĂRNICUȚII” PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: POPA TEODORA TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum a fost/ este și va fi aici pe Pământ?” TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Au fost și sunt în jurul nostru!” SUBTEMELE PROIECTULUI TEMATIC:... citește mai departe

7 pagini 4 puncte Extras Preview

Plan de intervenție personalizat

Informații de bază: Numele și prenumele: I.R. Data nașterii: 27.10.2007. Unitatea de învățământ: Liceul de Arte Plastice ,,Romulus Ladea” Alte date despre familie: R face parte dintr-o familie formată din trei memebri, mama care este casnică, tata care lucrează ca șofer în străinătate și fratele mai mic în... citește mai departe

7 pagini 4 puncte Extras Preview

Activitate integrata - Martisorul, un simbol

Educ. Gradinita cu P.N. Nemtisor ,Vinatori-Neamt Nivel II (Grupa pregatitoare “Voiniceii”) Scopul : - Dezvoltarea capacitatilor de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,a traditiilor si obiceiurilor legate de simbolul primaverii-martisorul; - Stimularea imaginatiei creatoare si a deprinderilor... citește mai departe

9 pagini Gratis Extras

Proiect didactic - Omul

PROPUNATOR: UNITATEA DE INVATAMANT: G.P.P.NR.1 “ALICE”, Falticeni, Suceava NIVELUL: nivel II, GRUPA: CAMPIONII TEMA ANUALA DE INVATARE: CINE SUNT / SUNTEM ? TEMA PROIECTULUI: “VREAU SA MA CUNOSC” TEMA ACTIVITATII: “OMUL” MODELUL INTEGRARII: polarizat ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: ADE:... citește mai departe

12 pagini 4 puncte Extras Preview

Proiect didactic definitivat - Ne jucam cu Zana Iarna

DATA: 16.01.2018 EDUCATOARE: GRĂDINIȚA: Grădinița cu P.P. ,,Prichindel”, Galați GRUPA: Mijlocie A NIVELUL: I TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?” TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Iarna- anotimpul alb” TEMA ZILEI: ,,Ne jucăm cu Zâna Iarna!” FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ADE (DȘ+DOS)+ ALA II TIPUL... citește mai departe

62 pagini 7 puncte Extras Preview

Plan educatioal de interventie individualizata

Unitatea de invatare Lectia Obiective operationale Indicator de performanta in urma evaluarii Nivel I NivelII NivelIII Nivel IV CARTEA Prezentarea manualului -Sa enumere partile componente ale manualului -Sa precizeze datele acestuia referitoare la titlu,autor,editura,anul aparitiei -Sa analizeze analizeze... citește mai departe

25 pagini 5 puncte Extras Preview

Cauze și consecințe ale insuccesului școlar în ciclul primar

CAPITOLUL I NOȚIUNI INTRODUCTIVE 1.1 IMPORTANȚA TEMEI Generații după generații de învățători și de elevi s-au format și au format pe cele care le-au succedat acumulând o experiență cu totul deosebită în domeniul instruirii. Formarea este o sarcină complexă care implică o mare răspundere și trebuie realizată fără... citește mai departe

108 pagini 9 puncte Cuprins Extras Bibliografie Preview

Metode de învățământ eficiente pentru elevii cu CES din școlile de masă

Motto: „ în livadă ne place să avem copaci care rodesc mai devreme sau mai târziu [...] toate aceste roade sunt bune, nici unul nu este de aruncat. De ce să nu acceptăm în școli, minți mai agere sau mai încete? De ce nu i-am ajuta? Pierdem timp dar câștigăm satisfacție și respect... ” Comenius Este cunoscut... citește mai departe

6 pagini 3 puncte Extras Bibliografie Preview

Proiect didactic - Anotimpurile

Unitatea de învățământ: C.S.E.I TG.NEAMȚ Data: 24.03.2016 Clasa: a -VII- a - DMS Profesor: Cucoș Maria Disciplina: Citire - Scriere - Comunicare Unitatea de învățare: Primăvara (activitate trans-disciplinară) Titlul lecției: Povestea anotimpurilor Tipul lecției: reactualizare - sistematizare de cunoștințe... citește mai departe

11 pagini 4 puncte Extras Bibliografie Preview

Inspecție finală gradul I

SCENARIUL ZILEI TEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” PROIECTUL: “Magia sărbătorilor!” SUBTEMA: “ Obiceiuri și tradiții de iarnă! ” 1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP): a) ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:”Iată, vin colindători !” b) CALENDARUL NATURII : “În ce anotimp suntem?” c) NOUTATEA ZILEI... citește mai departe

16 pagini 4 puncte Extras Bibliografie Preview

Consilierea mamei unui copil bolnav de leucemie, decedat

Acest caz este unul imaginar, dar cu inspirație din filmul My Sister`s Keeper, link-ul fiind prezentat la ultima pagină a acestui document, în secțiunea webografie. Cazul și rezultatele în urma consilierii. Dorin și Carla au fost părinții unui băiețel pe nume Sebastian în vârstă de 6 ani, care a decedat cu... citește mai departe

6 pagini 3 puncte Extras Bibliografie Preview

Forme de organizare a instruirii

1. Organizarea procesului de învățământ pe clase și lecții Factori care participă la desfășurarea organizării procesului de învățământ: - conținuturi, metode și mijloace de învățământ; - se utilizează anumite resurse (condiții didactico-materiale, timp ș.a.); - se stabilesc tipuri de relații pedagogice cadru... citește mai departe

34 pagini 4 puncte Cuprins Extras Bibliografie

Influența implicării părinților asupra performanțelor școlare ale copiilor

Introducere Familia exercită o influență puternică asupra copiilor prin implicarea acestora în educația lor, astfel familiei îi revine rolul de a asigura dezvoltarea armonioasă copilului, ținând cont de nevoile acestuia. Armonia din cadrul familiei și sprijinul emoțional parental oferit sunt caracteristici ale... citește mai departe

71 pagini 7 puncte Cuprins Extras Bibliografie Preview

Psihologia educatiei

Cerința a) Realizați un posibil profil al unui elev care prezintă probleme de motivație utilizând grila de comportamente elaborată de R. Ames și C. Ames. Concepeți și o strategie de intervenție pentru cazul descris. Profilul psihologic al elevului fără motivație Realizarea profilului motivațional al elevilor este... citește mai departe

3 pagini 3 puncte Extras Preview

Metodologia cercetarii pedagogice

Fisă de evaluare nr. 1 1. Formulați câte o problemă de cercetare pentru fiecare dintre următoarele probleme generale: a) Evaluarea elevilor de gimnaziu cu ajutorul portofoliului ca modalitate de sprijin în orientarea școlară și profesională. b) Utilizarea calificativelor ca modalitate de evaluare notare la... citește mai departe

13 pagini 4 puncte Extras Preview