Proiect Didactic - Libertatea – Valoare Suprema a Omului Contemporan

Imagine preview
(7/10 din 1 vot)

Acest referat descrie Proiect Didactic - Libertatea – Valoare Suprema a Omului Contemporan.
Mai jos poate fi vizualizat un extras din document (aprox. 2 pagini).

Arhiva contine 1 fisier doc de 3 pagini .

Profesor indrumator / Prezentat Profesorului: Banu Gheorghe

Iti recomandam sa te uiti bine pe extras si pe imaginile oferite iar daca este ceea ce-ti trebuie pentru documentarea ta, il poti descarca. Ai nevoie de doar 4 puncte.

Domenii: Pedagogie, Filosofie

Extras din document

Disciplina: Consiliere si dirigentie

Componenta educativa: Comunicare si abilitati sociale

Subcomponenta: Educatia pentru o societate democratica

Tema: „Libertatea – valoare suprema a omului contemporan”

Nivel de vârsta: clasa a XII a

Tipul lectiei: Predare în echipa

Echipa: 1. Prof. de istorie - diriginte

2. Prof. de filozofie

3. Prof. de educatie plastica

Timp alocat: 50 minute

Scopul: Cultivarea relatiilor democratice în grupul de elevi.

Obiective specifice:

O1. sa constientizeze sensul conceptului de libertate si factorii care o limiteaza;

O2. sa faca distinctia între diferite forme si manifestari ale libertatii în viata cotidiana;

O3. sa coreleze libertatea cu respectarea drepturilor fundamentale ale omului

O4. sa-si controleze conduitele si actiunile astfel încât libertatea personala sa nu încalce libertatea celorlalti;

O5. sa înteleaga responsabilitatea individului, ca o consecinta a libertatii acestuia.

Metode: interpretare de text, introspectie, exemplificare, munca pe grupe, brainstorming, conversatia euristica, dialog, joc de rol.

Mijloace: text xeroxat, coli de hârtie, instrumente de scris, tabla , flip - chart, video –proiector.

Bibliografie:

1. Constitutia României, Art. 23, 26, 27 .

2. Mihail Kogalniceanu - „Scrisori catre Vasile Alexandri”.

Scenariu

Etape Obiectivul Activitati realizate Timp Metode Cine realizeaza

activitatea Rezultate scontate

Organizarea clasei:

- efectuarea prezentei;

- anuntarea temei si a obiectivelor

- împartirea elevilor pe grupe de lucru (4-5 elevi) 3 minute Interventia profesorului diriginte Prof. de istorie - diriginte Formarea grupelor în functie de asezarea elevilor în banci.

Fisiere in arhiva (1):

  • Proiect Didactic - Libertatea - Valoare Suprema a Omului Contemporan.doc

Alte informatii

Un model de proiect de lectie care aplica metoda moderna a predarii in echipa la o lectie de consiliere sau de filosofie. Consideram a fi utila pentru studentii facultatilor de socio-umane.