Extras din referat
PROIECT DE LECŢIE
Unitatea de învăţare: Iniţierea şi derularea unei afaceri
Subiectul lecţiei: „Resursele necesare derulării unei afaceri”
Tipul lecţiei: de predare-învăţare
Competenţe specifice vizate: 1.2.- Utilizarea adecvată a conceptelor specifice antreprenoriatului întâlnite în lecţie
4.3.- Utilizarea adecvată a şi eficientă a resurselor, în funcţie de caracteristicile mediului economico- social
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1- să definească fiecare categorie de resurse prezentate la oră cu cuvintele proprii, în cel mult 2 fraze, pe baza notiţelor de curs;
O2- să identifice cel puţin câte o resursă din fiecare categorie de resurse necesare derulării unei afaceri, pe baza notiţelor de la oră;
O3- să formuleze câte 2 avantaje şi 2 dezavantaje ale alocării unei anumite resurse date în afacere, ajutându-se de noţiunile predate.
O4- să dea exemplu de resurse necesare derulării unei anumite afaceri date, câte una din fiecare categorie, având ca repere notiţele de curs;
O5- să creeze un curricullum vitae însoţit de o scrisoare de intenţie, ambele de maxim o pagină, având în vedere noţiunile despre resursele umane ale firmei predate la oră;
O6- să proiecteze un miniplan de afaceri unei firme în cel mult 15 minute, ţinând cont de resursele avute la îndemână de firma respectivă.
Locul desfăşurării lecţiei: clasă
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei
Timp alocat (minute)
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Metode şi mijloace de învăţământ utilizate
Modalităţi de evaluare
Captarea atenţiei
3-4
-Un plan de afaceri al unei firme dat spre lectură, pe baza căruia se va porni o conversaţie în cadrul căreia se vor adresa întrebări de genul: „Care credeţi că sunt resursele pe care întreprinzătorii din această firmă le-au alocat iniţierii şi derulării afacerii?” sau „În ce categorie de resurse aţi încadra personalul firmei?”...
-Să asculte cu atenţie titlul lecţiei şi sarcinile de învăţare enunţate de către profesor
-Să lectureze textul dat
-Să înţeleagă situaţiile-problemă expuse de profesor şi să încerce să le descifreze
-Să participe activ la conversaţia cu profesorul, exprimându-şi punctul de vedere ori de câte ori i se cere acest lucru
- Să adreseze întrebări şi să completeze atunci când are cunoştinţe referitoare la o problemă dată
-Conversaţia
-Studiul de caz
-Problematizarea pe baza studiului de caz propus spre lectură
-Observaţie sistematică
-Evaluare pe parcurs
-Întrebări punctuale:
-Care consideraţi că sunt resursele alocate iniţierii şi derulării acestei afaceri?
-Din ce categorie de resurse consideraţi că face parte personalul/finanţele/utilajele din acest plan de afaceri?
-La prima vedere, consideraţi benefică alocarea resurselor în acest mod?
-Care sunt, după părerea voastră, cele mai importante resurse alocate în această afacere?
Anunţarea titlului lecţiei şi precizarea obiectivelor operaţionale de atins
3
Se trec în revistă obiectivele operaţionale, cu precizarea că atingerea acestor obiective va ajuta la găsirea răspunsurilor la întrebările puse la începutul lecţiei şi totodată aceasta va ajuta la corelarea informaţiilor dobândite anterior cu cele ce urmează a fi predate
-Notează titlul lecţiei şi opţional obiectivele operaţionale enunţate de către profesor
-Solicită lămuriri cu privire la cele expuse de profesor
-Opţional, fac propuneri cu privire la modul de desfăşurare a lecţiei
-Conversaţia
-Explicaţia
-Observaţie sistematică
-Întrebare de control: „Consideraţi că există dificultăţi în realizarea sarcinilor enunţate anterior?Este nevoie de lămuriri suplimentare?”
Reactualizarea cunoştinţelor anterior dobândite, necesare învăţării care urmează
8-9
Se adresează întrebări
punctuale elevilor:
-Cum ar arăta pentru voi întreprinzătorul de succes?
-În ce se reflectă competenţa unui întreprinzător de succes?
-Care este instrumentul principal în iniţierea şi derularea unei afaceri?
-Care sunt etapele întocmirii unui plan de afaceri?(Realizaţi o schemă pentru prezentarea acestora).
-Ce conţine, în linii mari, un plan de afaceri?(Prezentaţi componentele într-o schemă)
-Folosindu-vă de cunoştinţele dobândite până acum, care credeţi că sunt resursele necesare iniţierii şi derulării unei afaceri şi, implicit, întocmirii unui plan de afaceri?
-Răspund la întrebările formulate de către profesor
-Realizează schemele solicitate de către profesor
-Completează, argumentează şi exemplifică cele discutate în clasă
-Îşi confruntă răspunsurile individuale la întrebările formulate de către profesor, astfel încât să ajungă la un consens în ceea ce priveşte problemele propuse spre dezbatere
-Conversaţia
-Problematiza-rea/Dezbaterea
-Explicaţia
-Întocmirea unor fişe de lucru individuale şi colective
-Scheme privind etapele elaborării unui plan de afaceri şi componentele unui plan de afaceri
-Lucrul individual şi comun
-Întrebări deschise-6
-Evaluare curentă orală şi scrisă a răspunsurilor elevilor
Comunicarea noului conţinut şi dirijarea învăţării
20-25
Conţinutul de predat:
-Resursele financiare
-Resursele materiale
-Resursele umane
CO1:
-definirea resurselor financiare
-definirea resurselor materiale
-definirea resurselor umane
CO2:
-descrierea modalităţilor de obţinere a resurselor financiare şi a instrumentelor de plată
-descrierea tipurilor de resurse materiale la îndemâna întreprinzătorilor
-prezentarea categoriilor de resurse umane şi a modalităţilor de organizare a acestora
CO3:
-prezentarea avantajelor şi a dezavantajelor diverselor modalităţi de obţinere a resurselor financiare
-exemplificarea importanţei diverselor tipuri de resurse materiale pentru bunul-mers al afacerii
-descrierea procesului de încadrare a resurselor umane într-o afacere în concordanţă cu relaţiile inter- şi intrapersonale existente într-o organizaţie
CO4:
-exemplificarea modului de alocare a resurselor în 2 firme cu obiecte de activitate diferite
-compararea modalităţilor de alocare a resurselor în cele 2 firme
CO5:
-descrierea paşilor de realizare a unui curricullum vitae şi a unei scrisori de intenţie, în concordanţă cu cerinţele postului solicitat
-explicarea importanţei pe care o are modul în care se realizează cele 2 documente numite anterior
CO6:
-descrierea modalităţilor de alocare a resurselor unei întreprinderi în funcţie de factori precum: obiectul de activitate, dimensiunea firmei, piaţa, mediul extern,...
-Se iau notițe, atunci când profesorul menționează acest lucru dar și când elevii consideră.
-Elevii vor răspunde la întrebările adresate de profesor în funcție de cunoștințele anterioare și cele dobândite pe parcursul lecției:
1. Definiți cele 3 tipuri de resurse, în cel mult 2 fraze.
2. Care considerați că sunt principalele resurse necesare derularii unei afaceri, identificați cel puţin câte o resursă din fiecare categorie de resurse.
3. Elaborați un text de 10 rânduri în care să folosiți câte 2 avantaje şi 2 dezavantaje ale alocării unei anumite resurse date în afacere
4. Dacă ați avea propria afacere, o firmă de producție materiale publicitare, care considerați că sunt cele mai importante resurse necesare derulării afaceri dumneavoastră, câte una din fiecare categorie.
5. Întocmește un curriculum vitae și o scrisoare de intenție în care soliciți un post de la un agent economic., ambele de maxim o pagină.
6. Ești un tânăr care dorește să devină întreprinzător, proprietar al unei societăți de încălțăminte ,proiectează un miniplan de afaceri pentru această firmă în cel mult 15 minute, ţinând cont de resursele avute la îndemână de firma respectivă.
-se confruntă și comentează răspunsurile individuale la întrebările formulate de către profesor și se formulează cel corect și complet,în urma dezbaterilor.
-Lucrul individual şi comun
-Conversaţia
-Problematiza-rea/Dezbaterea
-Explicaţia
-Observarea sistematică
-Întrebări deschise adresate elevilor: 6.
Preview document
Conținut arhivă zip
- Resursele Necesare Derularii unei Afaceri.docx